Anélkül, hogy az időjárásváltozásokról szóló szokásos kommunikációs paneleket ismételgetnénk, bizonyára a többségünk egyetért abban, hogy hosszútávon nem fenntarthatóak a jelenlegi öntözési módszerek. A klímaváltozás kedvezőtlen hatásai berúgták az ajtót, és évszakról-évszakra meglepetéseket tartogatnak a számunkra. Szélsőséges időjárásunk egyszer extrém mennyiségű csapadék, majd kitartó szárazság és csapadékhiány tekintetében mutatkozik meg.
A rossz hír az, hogy ezek az extrémitások már most akut problémaként jelentkeznek, legyen szó kiskertek, udvarok, városi kertek és parkok öntözési vagy vízelvezetési lehetőségeiről. A jó hír, hogy van megoldás a probléma lokális kezelésére, és nincs is benne semmi újdonság.
A jelenlegi jogszabályi környezet úgy rendelkezik, hogy új ingatlan létesítése során a csapadékvizet az ingatlanon belül kell tartani. Megvalósításának mikéntjét ugyanakkor nyitva hagyja, így igen szerteágazó megoldásokat láthatunk. Például ilyen az egy területre összegyűjtött kavicságyas szikkasztás vagy a mesterséges szikkasztómezők kialakítása. Mind jó, de lehetne-e jobb? A válasz egyértelműen igen.
A szikkasztási módokat nem elhagyva, hanem azokat kiegészítve, megfelelően méretezett tárolókapacitás közbeiktatásával, egyszerre teremtjük meg a fenntartható öntözés lehetőségét. Az összegyűjtött csapadékvizet a későbbiekben locsolásra, öntözésre és özönvízszerű esőknél záportározóként is tudjuk használni, így nem terheljük le azonnal a település csatornahálózatát. Utóbbi forgatókönyv jelentőségét hajlamosak vagyunk figyelembe sem venni, pedig a városiasodott életterünk rendkívüli módon terheli az infrastruktúrát. Lássuk be, környezetünkben egyre nő a burkolt, szivárogtatni képtelen felületek nagysága, ami mind összegyűlik, és egyszerre, vízfalként terheli a csapadékvízgyűjtő, eseténként szennyvízzel egyesített hálózatot. Egy ilyenfajta, egyre gyakrabban előforduló szcenárió mérséklésére is alkalmasak a Polyduct műanyag esővízgyűjtő tartályai. Különösen tiszteletre méltó, hogy az esővízgyűjtés igényének megjelenése - legalábbis lakossági oldalon mindenképp - teljesen organikus módon fejlődik pusztán tudatosságból.
Miért rotációs műanyag?
A Polietilén (PE) alapanyag egy tökéletes választás, ha hosszú távra tervezünk. Rugalmas ugyanakkor kellően erős, UV stabil anyag tartósságot, alapanyagként való ismételt felhasználása fenntarthatóságot biztosít. A Polyduct által képviselt rotációs technológiai eljárással készült műanyag tartályok tökéletes folyadékzáróságot és kiváló vegyszerállóságot garantál. A testek 8-10, akár 16mm-es falvastagsága biztosíték a hosszú élettartamra akár föld alá vagy föld felé helyezett tartályok esetén is.
Miért a Polyduct?
Magyarországi gyártóként, a rotációs műanyaggyártási technológia hazai megteremtőjeként, több
mint három évtizedes piaci jelenlétünkkel és tapasztalatunkkal megbízható és megkerülhetetlen
szereplői vagyunk a területünknek. Megszámlálhatatlanul sok projektben vettünk részt és a
mindennapi életben szinte mindenhol találkozhatnak a Polyduct által gyártott termékekkel, ami
szerintünk garancia a kiválóságunkra.
De hogyan is kezdjünk neki?
Csak jó és jobb megoldások közül választhat. Legyünk tisztában nagyságrendileg a tetőfelület méreteivel, ahonnan a vizet lehetőségünk van összegyűjteni, valamint a tető állásával (lapos vagy magastető) és anyagával (Pl.: cserép, pala, lemez stb.) Ezáltal közelítőleg megadható, mennyi esővizet képes összegyűjteni a felület. A tartály méretezésénél nem elhanyagolható az sem, mekkora felületen, mit és milyen módon akarunk öntözni? Jó megoldás, ha kéri a segítségünket és kiszámoljuk, mekkora a minimum térfogat, amire szüksége lehet. Jobb megoldás - persze költségesebb - ha azt is figyelembe vesszük, hogy manapság nem csendes, napokig tartó esőkre
számíthatunk, hanem rövid időn belül egy havi csapadékra. Így a túlméretezett - látszólag szükségtelen térfogatú - tartályoknak igenis van létjogosultsága.
Föld feletti esővízgyűjtőket jellemzően 500 és 1000 literes kivitelben, föld alatti esővízgyűjtő tartályokat 2,5-5m3-től kérik a Vásárlóink. Föld alá telepíthető tartályok kapacitása ugyanakkor tulajdonképpen végtelen. Egy testként 5-10-20m3-től 64,5m3-ig, egymáshoz kötve pedig gyakorlatilag több száz köbméter térfogatig előállíthatók. Az sem adhatja fel a leckét számunkra, ha egyedi csőcsatlakozásokkal, gépészeti berendezésekkel, fogadókkal és fittingekkel kell specializálni a tartályt. Fejlesztő és gépész csapatunkkal kiszolgáljuk Megrendelőink egyedi igényeit is.